Най-добрите монитори за 2027 – класация по категории
kupituk.com печели комисиона, ако купите през линковете в статията. Това не променя цената за вас и не влияе на класирането.
Нашите избори
LG UltraGear 27GS85Q
27" QHD Nano IPS, 180 Hz и DisplayHDR 400 – за игри и работа.
ASUS ProArt PA278QV
Фабрично калибриран QHD IPS с Calman Verified и много входове.
Samsung Odyssey G4 27"
IPS 240 Hz и 1 ms за състезателни игри, с регулируема стойка.
Gigabyte MO27Q2A (QD-OLED)
QD-OLED, 280 Hz, 0,03 ms и True Black 400 – най-добрата картина в класацията.
Сравнителна таблица
| Модел | Размер | Резолюция | Честота | Панел | Оценка | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. LG UltraGear 27GS85Q Най-добър като цяло |
27" | 2560 x 1440 | 180 Hz | Nano IPS | 9.1 | Виж цена |
| 2. ASUS ProArt PA278QV Най-добър за снимки и видео |
27" | 2560 x 1440 | 75 Hz | IPS | 9.0 | Виж цена |
| 3. Samsung Odyssey G4 27" Най-бърз IPS |
27" | 1920 x 1080 | 240 Hz | IPS | 8.9 | Виж цена |
| 4. Gigabyte MO27Q2A Най-добър OLED |
27" | 2560 x 1440 | 280 Hz | QD-OLED | 8.9 | Виж цена |
| 5. Dell S2722QC Най-добър 4K за работа |
27" | 3840 x 2160 | 60 Hz | IPS | 8.8 | Виж цена |
| 6. LG UltraGear 27GS50F Най-добър геймърски до 200 € |
27" | 1920 x 1080 | 180 Hz | VA | 8.7 | Виж цена |
| 7. Xiaomi G34i Най-добър ultrawide |
34" 21:9 | – | 180 Hz | VA, извит | 8.7 | Виж цена |
| 8. LG 27MR400 Най-добър за офис |
27" | 1920 x 1080 | 100 Hz | IPS | 8.5 | Виж цена |
Техническите данни са по информацията на производителя в eMAG към 29.10.2026. „–“ означава, че стойността не е посочена или е посочена противоречиво. Цените се променят често, затова ги проверявайте в eMAG.
Класацията подробно
LG UltraGear 27GS85Q

- Картина9.2
- Мнения на купувачите9.0
- Функции и ергономия9.2
- Цена/качество8.8
Купувачи в eMAG: 4.71/5 от 55 оценки*
LG 27GS85Q е най-балансираният монитор в класацията. Панелът е Nano IPS с QHD резолюция (2560 x 1440), честотата е 180 Hz (200 Hz с овърклок), а времето за реакция – 1 ms. Има DisplayHDR 400, FreeSync и съвместимост с G-Sync.
Стойката се регулира по височина (110 мм) и се завърта вертикално. Има 2 x HDMI, DisplayPort и USB хъб. Купувачите хвалят цветовете и ъглите на видимост – един ги намира за по-добри от модели на Asus, Lenovo и Samsung.
Купувач отбелязва, че с включения HDMI кабел честотата е до 144 Hz – за 180 Hz ползвайте DisplayPort. Има оплаквания за типичното за IPS сияние и леко изтичане на подсветка, а един брой е бил с „залепнал“ пиксел.
Плюсове
- QHD и 180 Hz
- DisplayHDR 400
- Регулируема височина и pivot
- USB хъб
Минуси
- IPS сияние в тъмни сцени
- С включения HDMI кабел – до 144 Hz
Подходящ за: игри и работа на един монитор.
Не е за: чисто офис работа – там стига по-евтин модел.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелNano IPS
- Резолюция2560 x 1440
- Честота180 Hz (200 Hz O.C.)
- HDRDisplayHDR 400
- Входове2 x HDMI, DisplayPort, USB хъб
- СтойкаВисочина 110 мм, pivot
- VESA100 x 100
ASUS ProArt PA278QV

- Картина8.8
- Мнения на купувачите9.2
- Функции и ергономия9.0
- Цена/качество8.8
Купувачи в eMAG: 4.82/5 от 39 оценки*
ProArt PA278QV е професионален монитор за фото и видео. Има QHD IPS панел, сертификат Calman Verified и фабрична калибрация. Входовете са много: HDMI, DVI, DisplayPort, Mini DisplayPort и 4 x USB 3.0.
Стойката се регулира по височина (150 мм), наклон, въртене и pivot. Купувач, тествал с колориметър Spyder, пише, че фабричният профил е по-точен от неговата калибрация. Други го ползват за Premiere Pro и дизайн.
Честотата е 75 Hz – не е за бързи игри. Тежи 7,7 кг, а енергийният клас е G.
Плюсове
- Точна фабрична калибрация
- Много входове и USB хъб
- Пълна регулация на стойката
- 35 от 39 оценки са с 5 звезди
Минуси
- Само 75 Hz
- Тежък – 7,7 кг
Подходящ за: фотографи, дизайнери, видео монтаж.
Не е за: бързи игри.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелIPS
- Резолюция2560 x 1440
- Честота75 Hz
- КалибрацияCalman Verified
- ВходовеHDMI, DVI, DisplayPort, Mini DisplayPort, 4 x USB 3.0
- СтойкаВисочина 150 мм, pivot
- Тегло7,72 кг
Samsung Odyssey G4 27"

- Картина8.6
- Мнения на купувачите9.2
- Функции и ергономия8.8
- Цена/качество8.8
Купувачи в eMAG: 4.81/5 от 57 оценки*
Odyssey G4 е за състезателни игри: IPS панел с 240 Hz и 1 ms, FreeSync Premium и съвместимост с G-Sync. Яркостта е 320 нита, има HDR10 и Black Equalizer за по-добра видимост в тъмни сцени.
Стойката се регулира по височина (120 мм) и наклон. Има 2 x HDMI и DisplayPort. Купувачите го препоръчват за игри, а един е купил втори брой.
Резолюцията е Full HD, което на 27 инча дава по-малко детайли от QHD. Един купувач съобщава за изтичане на подсветка и мъртъв пиксел, а друг е недоволен от стойката.
Плюсове
- 240 Hz и 1 ms
- FreeSync Premium, G-Sync compatible
- Регулируема височина
- 51 от 57 оценки са с 5 звезди
Минуси
- Само Full HD на 27"
- Единични оплаквания за пиксели и подсветка
Подходящ за: състезателни игри като CS2 и Valorant.
Не е за: работа с текст и снимки – по-добре QHD.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелIPS
- Резолюция1920 x 1080
- Честота240 Hz
- Реакция1 ms
- Яркост320 nt
- Входове2 x HDMI, DisplayPort
- СтойкаВисочина 120 мм
Gigabyte MO27Q2A (QD-OLED)

- Картина9.6
- Мнения на купувачите8.4
- Функции и ергономия9.2
- Цена/качество8.4
Купувачи в eMAG: 4.5/5 от 44 оценки*
MO27Q2A е OLED монитор: всеки пиксел свети сам, контрастът е 1 500 000:1, а времето за реакция – 0,03 ms. Честотата е 280 Hz, покритието е 99% DCI-P3, а HDR е по стандарта DisplayHDR True Black 400.
Има KVM, 2 x HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 и USB хъб, а стойката се регулира по височина и pivot. Купувачите са впечатлени от HDR и казват, че разликата спрямо добър IPS е огромна.
Двама купувачи съобщават за сиви линии (banding) на сив фон след няколко седмици и са върнали монитора. Като при всеки OLED има риск от изгаряне при статично съдържание. Оценките са общи с други модели от серията.
Плюсове
- QD-OLED с безкраен контраст
- 280 Hz и 0,03 ms
- 99% DCI-P3
- KVM и HDMI 2.1
Минуси
- Оплаквания за ивици (banding)
- Риск от изгаряне при статичен образ
- Средна оценка 4,5
Подходящ за: игри и филми с HDR.
Не е за: офис с часове статични прозорци.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелQD-OLED
- Резолюция2560 x 1440
- Честота280 Hz
- Реакция0,03 ms
- Цветове99% DCI-P3
- Входове2 x HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, USB хъб, KVM
- СтойкаВисочина 130 мм, pivot
Dell S2722QC (4K, USB-C)

- Картина9.0
- Мнения на купувачите9.0
- Функции и ергономия9.0
- Цена/качество8.2
Купувачи в eMAG: 4.76/5 от 38 оценки*
Dell S2722QC е 4K монитор за работа с лаптоп. Свързва се през USB-C – купувач пише, че така и зарежда лаптопа с 65 W. Панелът е IPS с 99% sRGB и 350 нита, а текстът е много остър.
Стойката се регулира по височина (110 мм), наклон, въртене и pivot. Има и 2 x HDMI. Купувачите хвалят яснотата и здравата стойка.
Честотата е 60 Hz – не е за игри. Купувачи отбелязват, че цветовете са наситени и за фото редакция трябва калибриране. В характеристиките в eMAG има и DisplayPort, но в заглавието е посочен USB-C – проверете портовете.
Плюсове
- 4K и остър текст
- USB-C със зареждане
- Пълна регулация на стойката
- 99% sRGB
Минуси
- 60 Hz
- Нужда от калибриране за фото
- Противоречиви данни за портовете
Подходящ за: работа с лаптоп, MacBook, офис и програмиране.
Не е за: игри.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелIPS
- Резолюция3840 x 2160
- Честота60 Hz
- Яркост350 cd/m²
- Цветове99% sRGB
- ВходовеUSB-C, 2 x HDMI, USB 3.0
- СтойкаВисочина 110 мм, pivot
LG UltraGear 27GS50F

- Картина8.0
- Мнения на купувачите9.4
- Функции и ергономия7.8
- Цена/качество9.6
Купувачи в eMAG: 4.79/5 от 120 оценки*
LG 27GS50F е най-продаваният евтин геймърски монитор в класацията – 120 оценки със средна 4,79. Има VA панел с 180 Hz, контраст 3000:1, FreeSync, HDR10 и функции за игри като Crosshair, FPS Counter и Black Stabilizer.
Входовете са 2 x HDMI и DisplayPort. Купувачите хвалят цената и надеждността – един го ползва 5 месеца без проблем.
Стойката не се регулира по височина, а яркостта е 250 нита. Времето за реакция е посочено противоречиво (1 ms в заглавието и 5 ms в характеристиките). Купувач съветва да се настроят цветовете ръчно.
Плюсове
- 180 Hz на ниска цена
- Контраст 3000:1 (VA)
- 2 x HDMI + DisplayPort
- Над 100 оценки с 5 звезди
Минуси
- Стойката не се регулира по височина
- Противоречиви данни за времето за реакция
- Full HD на 27"
Подходящ за: първи геймърски монитор, малък бюджет.
Не е за: работа със снимки и текст.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелVA
- Резолюция1920 x 1080
- Честота180 Hz
- Контраст3000:1
- Яркост250 cd/m²
- Входове2 x HDMI, DisplayPort
- VESA75 x 75
Xiaomi G34i (34", извит)

- Картина8.6
- Мнения на купувачите8.6
- Функции и ергономия8.4
- Цена/качество9.2
Купувачи в eMAG: 4.56/5 от 43 оценки*
Xiaomi G34i е широкоекранен (21:9) извит монитор с радиус 1500R. Честотата е 180 Hz, контрастът – 4000:1, яркостта – 350 нита, а входовете са 2 x HDMI и 2 x DisplayPort. Има FreeSync Premium.
Купувачите го ползват за игри и видео монтаж и хвалят цветовете и цената. Един пише, че е дошъл с фабрична калибрация.
Резолюцията е посочена противоречиво – 3440 x 1440 в заглавието и 2560 x 1440 в характеристиките. Един купувач е недоволен от силно изтичане на подсветка и цветовете. Тежи 6,9 кг.
Плюсове
- 34" 21:9 извит
- 180 Hz
- 4 видео входа
- Достъпна цена за ultrawide
Минуси
- Противоречиви данни за резолюцията
- Единично оплакване за подсветката
- Голяма основа
Подходящ за: игри, монтаж, много прозорци едновременно.
Не е за: малки бюра.
Технически характеристики
- Размер34", 21:9, извит 1500R
- ПанелVA
- Честота180 Hz
- Контраст4000:1
- Яркост350 nt
- Входове2 x HDMI, 2 x DisplayPort
- Тегло6,9 кг
LG 27MR400-B

- Картина7.6
- Мнения на купувачите9.4
- Функции и ергономия7.4
- Цена/качество9.4
Купувачи в eMAG: 4.84/5 от 62 оценки*
LG 27MR400 е прост монитор за работа и вкъщи. IPS панелът е с 100 Hz, антирефлексно покритие, режим за четене и защита от трептене. Консумира само 24 W.
Купувачите пишат, че очите не се изморяват, цветовете са хубави, а един го ползва почти 2 години без проблем. Средната оценка е 4,84 – най-високата в класацията.
Входовете са само HDMI и VGA – без DisplayPort и USB-C. Стойката не се регулира по височина, а яркостта е 250 нита.
Плюсове
- IPS и 100 Hz
- Режим за четене, без трептене
- Ниска консумация
- Средна оценка 4,84
Минуси
- Само HDMI и VGA
- Стойката не се регулира по височина
- Full HD на 27"
Подходящ за: офис, учене, домашен компютър.
Не е за: игри с висока честота.
Технически характеристики
- Размер27"
- ПанелIPS
- Резолюция1920 x 1080
- Честота100 Hz
- Яркост250 nt
- ВходовеHDMI, VGA
- Консумация24 W
- VESA100 x 100
* Средна оценка и брой оценки от купувачи в eMAG.bg към 29.10.2026. При някои монитори (Gigabyte, LG) оценките са общи за няколко размера или модела от серията.
Как избрахме
Прегледахме мониторите с най-много оценки в eMAG и оставихме 8 модела от LG, Samsung, ASUS, Dell, Gigabyte и Xiaomi: за офис, игри, фото и видео, с IPS, VA и OLED панели. Изключихме преносимите монитори от непознати марки.
Оценката от 10 е средна от четири критерия: картина, мнения на купувачите (средна оценка, брой мнения и повтарящи се оплаквания), функции и ергономия, и цена спрямо възможностите. Не сме тествали мониторите в лаборатория. Методологията е описана в Как оценяваме.
Как да изберете монитор
Размер и резолюция
24″ с Full HD е достатъчен за офис. На 27″ изберете QHD (2560 x 1440) – Full HD изглежда зърнест отблизо. 4K на 27″ дава много остър текст за работа, а 34″ ultrawide замества два монитора.
Панел
- IPS – точни цветове и добри ъгли, но по-слабо черно.
- VA – по-висок контраст (3000–4000:1), по-евтин.
- OLED – безкраен контраст и мигновена реакция, но по-скъп и с риск от изгаряне.
Честота
За офис стигат 60–100 Hz. За игри – поне 144–180 Hz, а за състезателни игри 240 Hz и повече. Високата честота изисква мощна видеокарта и DisplayPort или HDMI 2.1.
Стойка и ергономия
Регулируемата височина и pivot предпазват врата при дълга работа. Ако стойката е проста, проверете VESA монтажа – 75 x 75 или 100 x 100 мм – за стойка за бюро.
Портове
За лаптоп USB-C с захранване е най-удобният вариант – един кабел за образ и зареждане. За игри DisplayPort дава най-висока честота. Проверете дали включеният кабел поддържа нужната честота.
Често задавани въпроси
Какъв монитор за игри?
Поне 144–180 Hz, FreeSync или G-Sync и време за реакция 1 ms. На 27″ изберете QHD, като LG 27GS85Q. За състезателни игри – 240 Hz, като Samsung Odyssey G4.
IPS или VA монитор?
IPS е по-добър за цветове и работа със снимки. VA има по-дълбоко черно и е по-добър за филми в тъмна стая.
Има ли смисъл от 4K монитор?
Да, за работа с текст, програмиране и снимки на 27″. За игри 4K изисква много мощна видеокарта.
Какво е USB-C с Power Delivery?
Порт, през който мониторът получава образ от лаптопа и едновременно го зарежда. Удобно е за MacBook и ултрабуци.
Изгаря ли OLED мониторът?
Има риск при дълго статично съдържание като ленти с инструменти. Съвременните модели имат защити, но за офис IPS остава по-сигурен избор.
Кои са най-добрите монитори за 2027?
LG UltraGear 27GS85Q като цяло, ASUS ProArt PA278QV за фото и видео, Dell S2722QC за работа с лаптоп и LG 27GS50F като най-изгоден геймърски.