Видеорегистратор 2K или 4K: кой да изберете през 2027

kupituk.com печели комисиона, ако купите през линковете в статията. Това не променя цената за вас.

Кратък отговор: За повечето шофьори 2K видеорегистратор с добър сензор е достатъчен: файловете са по-малки, уредът загрява по-малко, а моделите в класацията ни имат по-високи оценки. 4K дава повече детайл отпред и по-добър шанс да прочетете номер от разстояние, но иска по-голяма и по-бърза карта памет. Сензорът и нощната картина са поне толкова важни, колкото резолюцията.

2K (около 2,5–2,7K) или 4K: накратко

2K (около 2,5–2,7K)

В класациите ни: 70mai A510 (2592 × 1944, Starvis 2), A500S (2592 × 1944), M310 (2304 × 1296), Mio MiVue 903WD Pro Dual (2560 × 1440), 70mai T400.

Изберете го, ако:

  • карате основно в града
  • искате задна камера на разумна цена
  • не искате да сменяте често картата памет
  • държите на модел с много отзиви
или

4K

В класациите ни: 70mai A800S + RC06, A800SE, Omni X800 (въртяща се камера), T800, Mio MiVue 935W, VIOFO A229 Pro, Navitel RS985.

Изберете го, ако:

  • искате максимален детайл отпред
  • карате много по магистрала
  • имате карта памет с голям капацитет
  • искате предупреждения за радари (Mio 935W)

Разликите в таблица

2K (около 2,5–2,7K) 4K
Резолюция 2304 × 1296 до 2592 × 1944 3840 × 2160
Размер на файловете По-малки По-големи; при Mio 935W – с H.265
Карта памет (нашите модели) до 128–256 GB до 256–512 GB
Пример с много отзиви 70mai A500S – 4,31 (378) 70mai A800S + RC06 – 4,12 (148)
Най-висока оценка Mio MiVue 903WD Pro Dual – 4,91 (11) 70mai Omni X800 – 4,88 (8)
Загряване (по отзиви) Съобщава се при A500S Спирания при жега при Mio 935W

Данните са от нашите класации на видеорегистраторите по страниците в eMAG.bg към 29.10.2026.

Резолюция срещу сензор

4K има четири пъти повече пиксели от Full HD, но нощем и на слънце повече значат сензорът и HDR. 70mai A510 с Starvis 2 при 2K е с по-висока оценка от 4K модела A800S. Купувачи на A800S съобщават за неясни номера нощем, а купувачи на 70mai T400 (2K) – за ясни номера до около 15 м.

Карта памет и топлина

4K записът пълни картата по-бързо. Mio MiVue 935W ползва компресия H.265, за да намали размера. При жега някои 4K модели спират – купувач на Mio 935W решил проблема с оригинална карта. За всеки видеорегистратор вземете карта с висока издръжливост.

Комплекти със задна камера

Почти винаги задната камера е Full HD, независимо дали предната е 2K или 4K. Ако искате 4K отпред и камера отзад, вижте 70mai A800S + RC06 или VIOFO A229 Pro 2CH. За 2K комплект – 70mai A510 + RC11.

Кое да изберете

2K – за повечето шофьори: 70mai A510 + RC11 или компактният M310.

4K – ако искате максимален детайл и имате голяма карта: 70mai A800SE с GPS или Mio MiVue 935W с предупреждения за радари.

2K и 4K видеорегистратори от класациите ни

Най-добър с предна и задна камера
70mai Dash Cam A510-1 + RC11

70mai Dash Cam A510-1 + RC11

Sony Starvis 2, GPS, HDR и задна камера в комплекта.

Виж цена в eMAG

Най-добър компактен
70mai Dash Cam M310

70mai Dash Cam M310

Малка камера 2K с Wi-Fi и гласово управление.

Виж цена в eMAG

Най-достъпен 4K с GPS
70mai A800SE

70mai A800SE

4K, 3" IPS, GPS, ADAS и 24-часов паркинг монитор.

Виж цена в eMAG

Най-добър с предупреждения за камери
Mio MiVue 935W

Mio MiVue 935W

4K, H.265, GPS и сигнали за фиксирани камери.

Виж цена в eMAG

Снимки: eMAG.bg

Често задавани въпроси

4K чете ли по-добре номера?

Отпред и денем – обикновено да. Нощем сензорът и осветлението са по-важни.

Колко голяма карта трябва за 4K?

Колкото по-голяма, толкова по-дълго пази записите. Моделите ни поддържат до 256–512 GB.

Задната камера 4K ли е?

При моделите в класацията ни задните камери са Full HD.

Законно ли е да записвам?

Видеорегистраторите са широко разпространени, но правилата за запис и публикуване се променят. Проверете актуалните изисквания.

Още по темата